Pokud bydlíte v té části republiky, kterou loni nepostihlo sucho, nýbrž vydatné deště, tak jste nejspíše šlapali po zahradě často v blátě a stojící vodě. Pokud tedy vlastníte rodinný dům nebo máte třeba zahrádku v zahrádkářské kolonii. Záleží na typu půdy, někde se voda vsakuje lépe a někde hůře. U nás asi nejhůře, co to jde. Stojíme totiž na jílu. A co je horší, nemáme na zahrádce ještě udělané cestičky a tak trpíme.

chodník

Lépe řečeno jsou tam teď cestičky vyšlapané, pěkně blátivé a člověk si, kráčí-li po nich v pantoflích a ne v gumákách, pěkně nabere vodu do bot. A tak máme jasně vytyčený cíl na letošní letní sezónu. Udělat si na zahradě stezky, abychom se za případné další deštivé sezóny nepropadávali do bláta.

Úkol první

Je třeba si vyznačit, kudy stezky po zahradě povedou. Někteří pánové by ji nejspíš nejraději celou vybetonovali, ale to jim snad manželky nedovolí. My to máme teď jednoduché. Současné blátivé cestičky nám jasně ukazují, kudy často chodíme a kde je tedy nutné stezku vést. Obvykle to bývá třeba ke dřevníku, k zahradnímu domku, k bazénu, k sauně, k užitkové části zahrady se záhonky, k pergole a podobně. Ideálně si vše nakreslete na čtvrtku, abyste viděli, jak to bude vypadat a nevedlo vám tam těch stezek zase příliš.

Úkol druhý

Jak budou stezky vypadat a z jakého je položíte materiálu? Nejvíce se asi nabízí nějaký druh dlažby nebo kamene, ale i dřevo je možné. Stezku můžete mít souvislou nebo v určitých rozestupech položené nášlapy. Souvislá je lepší, pokud máte děti nebo členy rodiny různého vzrůstu, kde každý má jinak dlouhý krok. Materiál nakoupíte ve stavebninách nebo po internetu.

stezka

Úkol třetí

Připravit se na pokládku. Můžete práci samozřejmě někomu zadat, ale není to nic těžkého, co by průměrně zručný muž neměl zvládnout. Nastudujte si dostatek informací, aby se vám stezka pak nepropadala a nekroutila, jak nechcete.