Perspektiva lidí, žijících v panelových bytech je mnohdy docela žalostná a odpovídá slovům písně Richarda Müllera z roku 1986 s názvem „Po schodoch“. Nechceme tu v žádném případě kritizovat tento způsob bydlení, ostatně sami dobře posoudíte, zda na tom něco je. Právě z tohoto důvodu se mnoho lidí snaží ze sídliště odstěhovat na venkov a zařídit si bydlení ve svém domě, nezávisle http://www.ucebnice.krynicky.cz/Matematika/09_Kombinatorika_pravdepodobnost_statistika/2_Pravdepodobnost/9208_Nezavisle_jevy_II.pdf na desítkách až stovkách spolubydlících, kteří společně sdílí jednu stoupačku, jeden vchod, jeden výtah, jedno centrální schodiště a několik podlaží.
K nejoblíbenějším objektům, kam se lidé ze sídlišť stěhují, jsou zděné bungalovy https://www.enerdomy.cz/zdene-domy-technologie. Zděná stavba má vždy silnější renomé, než dřevostavba, ať už je jakkoli zateplená a energeticky úsporná. Rádi bychom se však zastavili nad řešením nízkopodlažním, pro něž jsou bungalovy symbolem typicky rekreačním.
Domy typu bungalovů se úspěšně staví mnoho let v přímořských letoviscích. Přízemní dům tu nepůsobí rušivě, nebudí dojem, že jde o cosi násilného, co sem nepatří, a poskytuje rekreantům dostatečné pohodlí, aniž by se museli „škrábat“ po schodech do patra.
Chůze po schodech je sice zdravá, ale ruku na srdce, je vám příjemnější v noci nebo brzy ráno, kdy si potřebujete odskočit ještě v polospánku na toaletu, našlapovat po rovině, anebo se namáhat a vyšlapávat několik řad schodů?
Značnou výhodou bydlení v přízemí je také uzemnění neboli větší kontakt s energií planety Země. Zároveň máte vše při ruce a snáze tu podnikáte jakákoli rozhodnutí – z obýváku do ložnice je to jen pár kroků, z kuchyně to není daleko do koupelny a do dětského pokoje, a chcete-li rychle vyjít operativně na zahradu, stačí posunout dveře na terasu a jste venku.
Bungalov nebude činit potíže při pohybu ani malým dětem, které se teprve učí chodit, a stejně tak seniorům, jejichž pohybový rozsah již bývá omezený. Zároveň je pro tyto osoby chůze po rovině bezpečnější.