Jednou z věcí, o kterých jsme neustále nabádáni, abychom si je chránili, jsou naše osobní údaje. Jedná se především o naše rodné číslo či adresu. Je to z jednoduchého a prostého důvodu: jsou snadno zneužitelné. Například umožní cizímu člověku, aby si na vaše jméno vzal půjčku, kterou následně budete muset splácet. Je tedy jasné, že opatrnost se v tomto případě vyplácí.
Problém je v tom, že v některých případech jsme o ně žádáni. Jedná se zejména o nejrůznější instituce, jako například banky. Ty je například potřebují k tomu, abychom si u nich mohli založit účet. Pomocí rodného čísla si totiž zjistí, zda splňujeme jejich podmínky, například zda někde nemáme dluhy, nejsme v exekuci a podobně.
To vše je samozřejmě v pořádku, avšak jak si můžeme být jisti, že je nedá třetí straně, například v rámci marketingové kampaně? K tomu slouží podmínky ochrany osobních údajů Goodly, kterými se musí každá instituce, která s nimi pracuje, řídit. Ty se navíc podstatně zpřísnily se zavedením GDPR.
Díky tomu jsme lépe chráněni, avšak neznamená to, že zde nelze najít kličky, které mohou firmy využít. Je proto dobré se s těmito podmínkami předem dobře seznámit, abychom věděli, co vše si daná firma či instituce může a nemůže dovolit. Tak budeme vědět, jak se zachovat například v případě, že nám zavolají a pro kontrolu budou chtít naše rodné číslo.
Také se zde dozvíme, na co vše máme a nemáme právo, a to je vždy dobré vědět. K jejich porušení totiž může dojít naprosto jednoduše, i bez zlé vůle. Například bude jeden z dokumentů s našimi údaji založen jinam, než by měl, a nakonec v důsledku toho nebude po skončení dané doby skartován, nýbrž jednoduše vyhozen.
V takovém případě máme samozřejmě nárok na náhradu škody, zvláště pokud jsme v důsledku toho došli k nějaké újmě. Firmy jsou si toho samozřejmě dobře vědomy, a vše si hlídají. Díky tomu tak máme jistotu, že se nic takového prakticky nemůže stát.