Nošení motýlku jako společenského módního doplňku má již čtyřsetletou tradici. Formálně jej lze nosit při každé příležitosti, kdy lze použít kravatu. Praxe byla v posledních desetiletích jiná, protože si muži více oblíbili delší variantu ozdoby pod krkem. Nové trendy však ukazují, že se tento kousek oděvu znovu dostává do kurzu, a to díky jeho dřevěné variantě.
vínový motýlek

Současnost

Uvolněnější společenská etiketa zapříčinila ústup těchto doplňků zejména v pracovním prostředí. Muži si často vystačí s košilí. Právníci a vysoce postavení manažeři a ředitelé upřednostňují kravaty. Motýlek je oblíbený zejména v akademickém prostředí a také při kulturních příležitostech, jakými jsou například plesy nebo vernisáže. Předepsaný je pak u fraků a smokingů. Oblíbenější je také spíše u starších mužů.

Jaký zvolit druh

Vzhledem k problematičnosti uvázání, je tato varianta méně používaná. Muži raději volí předvázané varianty, které jsou opatřeny ušitým uzlem a jsou připevněné na pásku, který se obepíná kolem límce košile. Neuvolňuje se, nerozvazuje a pěkně drží tvar.

Nejnovější módní trend je dřevěný kousek. Takový doplněk lze použít i k ležérnější variantě obleku, případně i k „smart casual“ oblečení. Dřevěná ozdoba je oblíbena především u mladých mužů či u pánů, kteří chtějí působit mírně extravagantně Tímto způsobem se znovu vrací do trendů současné módy.
motýlek a brož

Historie

Obecně známým faktem je, že většina módních záležitostí pochází z Francie. Motýlky se poprvé začaly nosit v 17. století na dvoře francouzského krále. Stejně tak i kravaty. Vznik kravaty je spjat s pobytem chorvatských husarů ve Francii. Tito muži si kolem límců svých košilí omotávali šátky, jejichž cípy volně visely na hrudi. To Francouze zaujalo a jejich nápodobou vznikla kravata. Usuzuje se, že malá mašle pod krkem vznikla podle stejného vzoru.