Jak je známo, pevninské Řecko ve starověku střídavě patřilo městskému státu s nestarší demokracií na světe, které bylo kolébkou antické civilizace, Athénám, a městskému státu Sparta, který byl znám svými tvrdě vychovanými a vycvičenými vojáky, kterých třístovka statečně odolávala několikanásobně větší perské armádě u Termopyl. Daleko, daleko předtím se však objevila kultura Mínojská, a to a ostrově Kréta, kterou můžeme nalézt v souostroví Kyklády (které, jak napovídá název, jsou uspořádány do kruhu). Kréta, která je největším Řeckým ostrovem, je poměrně oblíbenou dovolenkovou destinací, kterou pravděpodobně znáte, ale Řecko nabízí spoustu dalších nádherných ostrovů, které jen čekají na to, až objevíte jejich jedinečnost.
Thassos – zelený ostrov
Ostrov Thassos se nachází blízko pevniny a dá se na něj dostat trajektem z přístavu Kerkira. Je považován za nejzelenější Řecký ostrov díky svým rozsáhlým lesům a vegetaci, díky které se na ostrově vyskytuje spousta včel. Je také poměrně členitý. Ve vyvýšeninách se nachází zajímavá vesnička Panagia, která určitě stojí na navštívení. Místní se věnují výrobě spousty neobvyklých, a hlavně chutných druhů medů. Můžete narazit třeba na med s fíky, ořechy, třešněmi, datlemi nebo třeba s růžovými okvětními plátky. Na ostrově se nachází také firma zpracovávající zlato.
Lefkada – bílý ostrov
Lefkada je známá svými nádhernými bílými plážemi a skalisky, které se nachází hlavně na jihozápadní části ostrova. Hlavní město Lefkada se nachází na severu, kde jsou k vidění nádherné zátoky bohaté na faunu. Sousedí například se známým ostrovem s Ithaka, která je známá díky pověsti o Odysseovi – zde podle legendy žil a kraloval.
Théra – sopečný ostrov
Že Vám tento název nic neříká? Co takhle Santorini? Ano, to je název, který se používá více. Na ostrově Théra kdysi vybuchla sopka a potopila se do hlubin, čímž dala vzniku tomu typickému prstenci, na kterém později začaly vyrůstat ty malebné stavby s modrou střechou a bílými stěnami. Další zajímavostí o tomto výbuchu je, že pravděpodobně při potopení sopky vyvolal tsunami, která pohřbila v úvodu zmiňovanou Mínojskou civilizaci.