Představte si, že máte nově zařízený byt, provedenou rekonstrukci elektroinstalace, nové omítky, novou malbu, nové koberce, nábytek, svítidla, a že jste do bytu také investovali nějakou tu korunu ze svých úspor. V bytě je všechno nové a krásné, všechno funguje, jak má, kuchyňská linka je nablýskaná, odtéká voda ze dřezu, funguje myčka nádobí, pračka i sušička. Zdá se to být jako idylka, domácí pohoda, zvláště, jste-li v bytě s milovaným a milujícím partnerem.
A pak se znenadání objeví problém. Jednoho dne zjistíte, že se mezi kuchyní a ložnicí vytvořila na zdi obrovská mokrá mapa. Po chvíli dedukcí vyloučíte některé další jevy, jako je zatékání střechou a balkonem či vytopení horními sousedy, a bude jasné, že vám někde ve zdi prasklo potrubí či armatura.
Kdyby se toto stalo před několika desítkami let, např. za socialismu, čekalo by vás oklepání omítky a postupné bourání zdiva po trase vodovodních trubek, dokud byste nenarazili na defekt. Také by se mohlo stát, že zbouráte skoro celou zeď, a že tím naděláte kolem sebe spoustu nepořádku , a váš byt se mezitím promění ve skladiště sutin.
Dnes se na to jde naštěstí jinak. Povoláte instalatéra a ten odhalí únik vody pomocí formovacího plynu nebo poslechové tyče Hykron s přesností na milimetr. Ve finále to znamená, že nebudete bourat celou zeď, ale pouze oklepete omítku v tomto místě, řekněme v několika centimetrech čtverečních, a během krátké doby se závada vyřeší přímo na místě téměř na počkání.
V každém případě se vyplatí s podobnými závadami počítat i u nově rekonstruovaných objektů, protože vám např. může vadou materiálu prasknout některá z armatur, a čím dříve se závada odstraní, tím méně škod z ní vznikne. Zároveň se vyplatí mít uložený kontakt na instalatéra, abyste v takové chvíli mohli ihned přivolat pomoc a nemuseli jste ji teprve tehdy hledat na Internetu.