Štičí apetit
Lidé obdivují přírodu v mnoha podobách, ale snad největšímu zájmu se těší predátoři. Mnohé z nás dokonce tento životní styl fascinuje a snaží se jej napodobit. Berou si za vzor některé živé tvory ve svém okolí, chovají doma psy a kočky, pozorují dravé ptáky a mimo jiné i dravé ryby .
O štikách se povídá, že budí respekt nejen u rybářů. Je to zřejmě z toho důvodu, že tato neostýchavá ryba zaútočí takřka na cokoliv, bez zábran a slitování. Dokazují to i některé mimořádné nálezy v jejích útrobách, kde občas skončí i neživé předměty.
Rybáři v trávicím ústrojí štik nachází skutečné kuriozity, např. částečně natráveného potkana, drobné mládě kachny, obří ropuchu, další dravou rybu okouna s ostrými hranami ploutví, a dokonce i docela obyčejný kuchyňský nůž. Štika si jej zjevně spletla s kořistí, když pod vodou odrážel odlesky slunečních paprsků.
Kormoráni v Ústeckém kraji
Dravec se zadusil dravcem – tak by mohl znít titulek nedávné události nedaleko Ústí nad Labem. V mrazivých únorových dnech roku 2017 se od zamrzlých hladin rybníků přemístila k řece Labi hejna nenasytných kormoránů. Je známo, že tito ptáci jsou schopni ulovit za den ryby o váze téměř 1 kg. Není tedy divu, že rybáři kormorány ve svém rajónu nevidí rádi, působí značné škody už jen tím, že některé ryby jen těžce zraní a ty pak uhynou. Jeden takový exces se stal osudný i pro jednoho z ptáků. Zvolil si příliš velké sousto a obrovským candátem, který neprošel jeho hrdlem, se zadusil.
Zastavení provozu vodní elektrárny
Kuriózní situace se přihodila v Rakousku na řece Dunaj. K přívodnímu koridoru vodní turbíny se totiž připletl obrovský sumec, který tu uvízl, a provoz elektrárny byl následně zastaven. Mrtvého sumce pak musel vyprostit jeřáb. Tato událost vyvolala značný rozruch, sumec měl gigantické rozměry, vážil téměř 100 kg a měřil na délku 225 cm. Původně se předpokládalo, že tito obří dravci žijí jen na dolním toku Dunaje v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku, a tak nález giganta v horním Rakousku mnohé zkušené rybáře spíše překvapil.